Rozliczenie działalności gospodarczej w 2018 w PIT-28 przez internet?

Do 31 stycznia 2018 roku osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w formie ryczałtu, są zobowiązane do złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji PIT-28. Nie mogą również zapomnieć o tym, aby dołączyć do deklaracji odpowiedni załącznik – PIT-28A lub PIT-28B. Przed wysłaniem druków do fiskusa, należy również pamiętać o konieczności zamknięcia ewidencji przychodów w firmie za 2017 rok. Rozlicz działalność gospodarczą w 2018 w PIT-28 za 2017 rok przez internet!

Rozliczenie działalności gospodarczej w 2018 w PIT-28 za 2017 rok przez internet?

Przedsiębiorca rozliczający się w formie ryczałtu musi wykonać następujące czynności. Przede wszystkim sporządzić spis z natury na ostatni dzień grudnia 2017 roku, następnie wycenić swoje towary oraz materiały objęte spisem. Kolejnym krokiem jest wpisanie do ewidencji wartości tego spisu, a następnie rozliczyć przychód za 2017 rok.

Załącznik PIT-28A czy PIT-28B dla PIT-28

Załącznik PIT-28A przeznaczony jest dla podatników, którzy w roku poprzedzającym (czyli w 2017) rozliczają przychody z tytułu najmu (lub podnajmu) oraz samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej. W druku konieczne jest wyszczególnienie poszczególnych stawek ryczałtu – jest to uzależnione od rodzaju usług, jakie świadczymy. Załącznik PIT-28B wypełniają osoby, które posiadają udziały w spółkach cywilnych lub w spółkach jawnych, które rozliczają się z fiskusem w formie ryczałtu. Konieczne jest pamiętanie, że przychody te sumują się z innymi opodatkowanymi ryczałtami (najmem, podnajmem lub samodzielną działalnością).

PIT-28 online – małżonkowie rozliczają razem czy osobno?

Bardzo często zdarza się, że małżonkowie wspólnie prowadzą firmę i rozliczają się w formie ryczałtu. Jednak w takim wypadku nie mogą oni wspólnie rozliczyć się z fiskusem. Jest to taka sama sytuacja jak w przypadku PIT-36 oraz PIT-37 (ze stawkami 18 oraz 32 procent). Oznacza to, że zarówno mąż, jak i żona muszą złożyć deklaracje PIT-28 osobno za 2017 rok. Co więcej, jeżeli nie uzyskują oni innych przychodów opodatkowanych według skali podatkowej, nie mogą oni ubiegać się o skorzystanie z ulgi prorodzinnej (ulgi na dziecko).

Jak wypełnić PIT-28 online?

Najwygodniejszym sposobem rozliczenia się z Urzędem Skarbowym jest system internetowy e-deklaracje Ministerstwa Finansów. Z systemem jest skonfigurowane większość oprogramowania, które pozwala na uzupełnienie deklaracji podatkowych. Ważne jest, aby korzystać z aktualnego programu, w którym będziemy mieli wszystkie informacje o zeznaniach podatkowych – w tym przypadku PIT-28 oraz załączniki PIT-28A oraz PIT-28B. Składanie deklaracji drogą elektroniczną jest niezwykle wygodne. Można tego dokonać z poziomu komputera, ale również tableta, czy smartfona. Na podstawie pięciu podstawowych danych, Ministerstwo Finansów identyfikuje płatnika. Konieczne jest podanie imienia oraz nazwiska, daty urodzenia, PESELu lub NIPu oraz kwoty przychodu za rok 2017.

Dlaczego warto rozliczyć PIT-28 przez internet?

Składanie deklaracji PIT drogą elektroniczna jest niezwykle wygodnym i szybkim rozwiązaniem. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż odkładanie decyzji na ostatnią chwilę, a później stanie w długich kolejkach przez kilka godzin. Składanie deklaracji drogą elektroniczną – ze względu na duże zainteresowanie –jest coraz bezpieczniejsze. Dodatkową formą zabezpieczenie może być wyrobienie podpisu elektronicznego – trwa to krótko, a jest niezwykle przydatne.

Written by 

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.Kontakt ze mną: https://www.facebook.com/ZacharczukPawel