Jak rozliczyć w PIT sprzedaż na allegro?

Sprzedajesz na Allegro? Rozlicz się z Urzędem Skarbowym! Sprzedając na Allegro musisz być świadomy tego, że trzeba się rozliczyć z Fiskusem. Sprawdź czy trzeba płacić podatek do Urzędu Skarbowego od sprzedaży na Allegro jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej. Zobacz w jaki sposób rozliczyć PIT za sprzedaż na Allegro! Sprzedałeś rzeczy po upływie 6 miesięcy na Allegro?

PIT sprzedaż na allegro

Kto z nas nie miał styczności ze sprzedażą lub zakupem różnych przedmiotów na najpopularniejszej platformie aukcyjnej Allegro? Warto mieć na uwadze, że czasami za sprzedaż przedmiotów trzeba rozliczyć się ze swoim Urzędem Skarbowym. Zobacz czy musisz zapłacić należyty podatek od sprzedaży na Allegro i ewentualnie jak zrobić to w swoim zeznaniu podatkowym.

Sprzedaż na allegro bez działalności gospodarczej

Każdy z nas może sprzedać rzecz za pomocą Allegro bez prowadzenia działalności gospodarczej ale ważne są dwie kwestie, czy sprzedajemy rzecz przed upływem 6 miesięcy od dnia zakupu oraz czy nasza sprzedaż jest cykliczna bo jeśli tak jest mamy do czynienia z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W pierwszym przypadku jeśli sprzedajmy rzecz, którą kupiliśmy i chcemy ją dalej sprzedać z jakiś osobistych przyczyn przed upływem 6 miesięcy musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym w  swoim PIT w kolumnie „Inne źródła”.

W drugim przypadku, gdy nasza sprzedaż jest cykliczna, ukierunkowana na zarobek wówczas należy jak najszybciej założyć działalność gospodarczą aby wyjść z szarej strefy i być uczciwym podatnikiem wobec innych sprzedawców na platformie Allegro, którzy opłacają podatki za swoją sprzedaż.

Kto nie musi zapłacić podatku od sprzedaży na Allegro?

Osoby, które sprzedały przedmiot po upływie 6 miesięcy od chwili jego zakupu. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli Ty jako sprzedawca kupiłeś np. telefon komórkowy 1 stycznia 2018 roku to nie zapłacisz podatku jeśli będziesz chciał go sprzedać po 1 Lipca 2018. Takie rozwiązanie ma zastosowanie jeśli osoba nie prowadzi działalności gospodarczej, bardzo ważne jest to aby mieć jakieś potwierdzenie zakupu aby w razie kontroli Urzędu Skarbowego móc wytłumaczyć się, że rzecz, którą sprzedawaliśmy za pomocą Allegro była używana czyli dokonaliśmy sprzedaży po upływie 6 miesięcy.

Podatek od zakupu na Allegro

Warto mieć na uwadze fakt, że czasami również kupujący na Allegro może zapłacić podatek. Kiedy kupujący na Allegro musi zapłacić należny podatek do swojego Urzędu Skarbowego? W przypadku, gdy kupujący nabył przedmiot, którego wartość przekracza 1000 zł jest zobowiązany się z tego rozliczyć za pomocą deklaracji PCC-3 opłacając podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% który trzeba zapłacić w ciągu 14 dni.

Written by 

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.Kontakt ze mną: https://www.facebook.com/ZacharczukPawel