Poczęstunek dla klientów a odliczanie podatku VAT

Osoba prowadząca przedsiębiorstwo ma prawo do odliczenia podatku, który został zaliczony w związku z zakupem artykułów spożywczych – będących poczęstunkiem dla pracowników lub klientów. Ważne jest jednak kilka przepisów, o których trzeba pamiętać. Poczęstunek musi być przewidziany w wewnętrznych regulacjach firmy lub organizowany być w ramach biznesowych spotkań dotyczących czynności opodatkowanych.

Poczęstunek dla klientów a odliczanie podatku VAT

Jaka firma może odliczyć podatek od poczęstunku?

Z prawnego punktu widzenia podatek od poczęstunku może odliczyć każda firma, niezależnie od segmentu, w którym działa – pod warunkiem spełnienia pewnych warunków prawnych. Co oznacza to w praktyce? Firma np. budowlana może zakupić artykuły spożywcze, które będą spożywane zarówno przez pracowników, jak i przez klientów tejże firmy w ramach godzin pracy placówki, czy w ramach spotkań biznesowych. Zakupy mogą dotyczyć wody mineralnej i innych napojów, kawy, herbaty, mleka, cukru, słodkich i słonych przekąsek, czy owoców.

Według wewnętrznych regulacji tej firmy pracownikom przysługuje w ramach godzin pracy dostęp do wszystkich wymienionych produktów spożywczych. Takie działanie może mieć na celu, chociażby polepszenie nastroju pracowników, co przekłada się na efektywność pracy. Produkty spożywcze wykorzystywane są także w trakcie spotkań biznesowych, co z kolei wpływa na poprawę wizerunku firmy i zadowolenie klientów.

Czy w takiej sytuacji firma może zostać zwolniona z opodatkowania? Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług firma może odliczyć podatek VAT, który został naliczony przy zakupie tych produktów. Dlaczego? Podatkowi podlega wyłącznie płatne przekazanie towarów. W opisanej wyżej sytuacji przedsiębiorstwo przekazuje poczęstunek bezpłatnie – jest to swego rodzaju forma darowizny, która zwolniona jest z podatku.

 

Szczegółowa analiza ustawy o podatku od towarów i usług

Pomimo faktu, że poczęstunek nie ma bezpośredniego związku z działalnością analizowanej w powyższym przykładzie – branża budowlana, to właściciel ma prawo do odliczenia podatku VAT. Podobnie jest z innymi branżami. Istotne jest w tym przypadku udowodnienie, że zakupione przez przedsiębiorstwo produkty spożywcze na potrzeby poczęstunku oddawane są do użytku bezpłatnie, nie są wykorzystywane do dalszej odsprzedaży.

 

Działania niedozwolone – w takiej sytuacji nie odliczyć podatku VAT

Warto zobrazować także, w jakiej sytuacji odliczenie podatku VAT nie będzie możliwe. Jeżeli kawiarnia zakupi słodkie przekąski i wykorzysta je w ramach bezpłatnego udostępnienia podczas spotkania właściciela z przedstawicielami handlowymi, to możliwe jest odliczenie podatku VAT od wykorzystanych produktów. Jeżeli jednak ta sama kawiarnia do kawy klienta dołącza słodką przekąskę, której koszt wliczony jest w cenę kawy, to odliczenie podatku w tej sytuacji nie będzie możliwe.

 

Praktycznie w każdym przypadku odliczenie podatku VAT od poczęstunku dla klientów przedsiębiorstwa jest możliwe. W razie wątpliwości warto jednak zapoznać się indywidualnie z ustawą o podatku od towarów i usług.

Co warto wiedzieć?

  1. Podatek od poczęstunku może odliczyć każda firma jeśli spełni odpowiednie warunki
  2. Istotne jest udowodnienie, że zakupione przez przedsiębiorstwo produkty spożywcze na potrzeby poczęstunku oddawane są do użytku bezpłatnie
  3. Podatku nie odliczysz jeśli kupisz produkty i wliczysz je w cenę usługi np. ciastka do kawy w przypadku prowadzonej działalności
  4. Kwestie związane z podatkiem od poczęstunku najlepiej skonsultuj ze swoją księgową!

Written by 

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.Kontakt ze mną: https://www.facebook.com/ZacharczukPawel