Osoba prowadząca przedsiębiorstwo ma prawo do odliczenia podatku, który został zaliczony w związku z zakupem artykułów spożywczych – będących poczęstunkiem dla pracowników lub klientów. Ważne jest jednak kilka przepisów, o których trzeba pamiętać. Poczęstunek musi być przewidziany w wewnętrznych regulacjach firmy lub organizowany być w ramach biznesowych spotkań dotyczących czynności opodatkowanych.
Jaka firma może odliczyć podatek od poczęstunku?
Z prawnego punktu widzenia podatek od poczęstunku może odliczyć każda firma, niezależnie od segmentu, w którym działa – pod warunkiem spełnienia pewnych warunków prawnych. Co oznacza to w praktyce? Firma np. budowlana może zakupić artykuły spożywcze, które będą spożywane zarówno przez pracowników, jak i przez klientów tejże firmy w ramach godzin pracy placówki, czy w ramach spotkań biznesowych. Zakupy mogą dotyczyć wody mineralnej i innych napojów, kawy, herbaty, mleka, cukru, słodkich i słonych przekąsek, czy owoców.
Według wewnętrznych regulacji tej firmy pracownikom przysługuje w ramach godzin pracy dostęp do wszystkich wymienionych produktów spożywczych. Takie działanie może mieć na celu, chociażby polepszenie nastroju pracowników, co przekłada się na efektywność pracy. Produkty spożywcze wykorzystywane są także w trakcie spotkań biznesowych, co z kolei wpływa na poprawę wizerunku firmy i zadowolenie klientów.
Czy w takiej sytuacji firma może zostać zwolniona z opodatkowania? Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług firma może odliczyć podatek VAT, który został naliczony przy zakupie tych produktów. Dlaczego? Podatkowi podlega wyłącznie płatne przekazanie towarów. W opisanej wyżej sytuacji przedsiębiorstwo przekazuje poczęstunek bezpłatnie – jest to swego rodzaju forma darowizny, która zwolniona jest z podatku.
Szczegółowa analiza ustawy o podatku od towarów i usług
Pomimo faktu, że poczęstunek nie ma bezpośredniego związku z działalnością analizowanej w powyższym przykładzie – branża budowlana, to właściciel ma prawo do odliczenia podatku VAT. Podobnie jest z innymi branżami. Istotne jest w tym przypadku udowodnienie, że zakupione przez przedsiębiorstwo produkty spożywcze na potrzeby poczęstunku oddawane są do użytku bezpłatnie, nie są wykorzystywane do dalszej odsprzedaży.
Działania niedozwolone – w takiej sytuacji nie odliczyć podatku VAT
Warto zobrazować także, w jakiej sytuacji odliczenie podatku VAT nie będzie możliwe. Jeżeli kawiarnia zakupi słodkie przekąski i wykorzysta je w ramach bezpłatnego udostępnienia podczas spotkania właściciela z przedstawicielami handlowymi, to możliwe jest odliczenie podatku VAT od wykorzystanych produktów. Jeżeli jednak ta sama kawiarnia do kawy klienta dołącza słodką przekąskę, której koszt wliczony jest w cenę kawy, to odliczenie podatku w tej sytuacji nie będzie możliwe.
Praktycznie w każdym przypadku odliczenie podatku VAT od poczęstunku dla klientów przedsiębiorstwa jest możliwe. W razie wątpliwości warto jednak zapoznać się indywidualnie z ustawą o podatku od towarów i usług.