Jak rozliczyć PIT-36 przez internet w 2018 roku?

PIT-36 to jedna z dwóch najbardziej znanych i popularniejszych deklaracji podatkowych (drugą jest PIT-37). Wypełniają go najczęściej podatnicy, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą lub też osiągają dochody z najmu według skali podatkowej (18 oraz 32 procent).

PIT-36 przez internet w 2018 roku

Ten rodzaj deklaracji podatkowej możemy wypełnić sami. Możemy też zlecić to odpowiedniemu specjaliście. Począwszy od 2008 roku, deklaracje podatkowe możemy również uzupełnić i dostarczyć drogą elektroniczną. Jest to ogromne udogodnienie, które pozwala na zaoszczędzenie cennego dla nas czasu. Rozliczenie PIT-36 należy złożyć do 30 kwietnia 2018 roku – niezależnie jaką formę wybierzemy.

Kto rozlicza się za pomocą PIT-36?

PIT-36 w 2018 roku koniecznie muszę wypełnić podatnicy, którzy w poprzedzającym roku prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej. Muszą oni również złożyć PIT-36 również w przypadku, w którym korzystali z tak zwanego kredytu podatkowego na mocy artykułu 44 ustawy 7a – o podatku dochodowym od osób fizycznych lub też, jeżeli rozliczali się w jednym z kolejnych pięciu lat podatkowych po skorzystaniu z kredytu podatkowego na zasadach artykułu 44 ustawy 7f. Dodatkowo PIT-36 wypełniają podatnicy, którzy w 2017 roku uzyskali przychody z następujących źródeł: najmu, podnajmu, dzierżawy.

Czy warto składać deklarację PIT-36 przez internet?

Od wielu lat przyzwyczajeni jesteśmy do tradycyjnych metod, czyli papierowej deklaracji PIT-36, którą składamy osobiście w Urzędzie Skarbowym. Aktualnie jednak można być to uciążliwe zadanie. W dalszym ciągu duży odsetek wszystkich podatników odkłada składanie deklaracji podatkowych na ostatnią chwilę. Często robią to ostatniego dnia z uwagi na brak czasu. Wówczas, jeżeli składamy nasze zobowiązanie PIT osobiście w Urzędzie Skarbowym, liczyć się musimy z ogromnymi kolejkami i kilku godzinnym czekaniem. W takim wypadku, złożenie deklaracji PIT-36 drogą elektroniczną jest najlepszym rozwiązaniem. Ponadto w ten sposób można złożyć wniosek także wcześniej – bez wychodzenia z domu.

Jak wypełnić PIT-36?

Najwygodniejszym sposobem wypełnienia PIT-36 jest skorzystanie z systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Dzięki platformie możliwe jest złożenie rozliczenia rocznego bez wychodzenia z domu i stania w kolejce w urzędzie. Istnieje szereg programów, które pomagają podatnikowi w wypełnieniu deklaracji. W celu ich skorzystania warto odwiedzić przede wszystkim wiarygodne źródło – np. polecane przez samo ministerstwo. Wówczas wystarczy podać jedynie 5 podstawowych danych, dzięki którym program nas zidentyfikuje i pozwoli na utworzenie PIT-36. Potrzebne będzie imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL lub NIP oraz kwota przychodu z PIT-36 za rok 2017.

PIT-36 przez internet

Złożenie deklaracji PIT drogą elektroniczną jest rozwiązaniem wygodnym dla podatnika. Przede wszystkim oszczędzamy nasz czas – zamiast stania kilku godzin w kolejce w Urzędzie Skarbowym –  siedzimy wygodnie w naszym domu i składamy deklarację podatkową przez internet, za pomocą kilku kliknięć. Ta forma rozliczenia staje się z roku na rok coraz bardziej popularna.

Written by 

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.Kontakt ze mną: https://www.facebook.com/ZacharczukPawel