Jak prawidłowo zapłacić dopłatę podatku?

Rozliczenie PIT to nie tylko zwrot nadpłaconego podatku na konto podatnika na który tak czekamy z niecierpliwością każdego roku lecz w niektórych przypadkach powstaje obowiązek uregulowania należności podatkowych wobec Urzędu Skarbowego. W przypadku rozliczenia PIT jeśli wyszła niedopłata podatku, powinniśmy ją zapłacić w odpowiednim terminie na rzecz Urzędu Skarbowego. Zobacz jak należy zapłacić należny podatek, który obliczyliśmy w PIT na rzecz Fiskusa.

wpłata podatku do urzędu skarbowego

Rozliczając swoją deklarację PIT jesteśmy zadowoleni jeśli oczekujemy zwrotu nadpłaconego podatku ale czasami ma miejsce niedopłata podatku czyli powstanie zobowiązania podatkowego względem Urzędu Skarbowego. Zobacz jak w prosty sposób można uregulować należności wynikające z rozliczenia PIT względem Urzędu Skarbowego. W przypadku niezapłacenia należnego podatku, który powstał z tytułu rozliczenia PIT, podatnika mogą spotkać przykre konsekwencje.

Niedopłata podatku jak zapłacić

Do 30 kwietnia 2018 roku mamy czas aby ostatecznie złożyć PIT-37, PIT-36, PIT-38 i uregulować niedopłatę należnego podatku względem Urzędu Skarbowego. W przypadku wystąpienia niedopłaty podatku czyli powstania obowiązku zapłaty należnego podatku, który wyszedł nam poprzez rozliczenie deklaracji PIT możemy zobowiązanie opłacić względem fiskusa na kilka sposobów: na poczcie, w banku, przez internet czy bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Jak zapłacić brakujący podatek wynikający z rozliczenia PIT?

Najłatwiejszym sposobem jest zapłaty podatku z PIT w kasie swojego urzędu skarbowego ale można też zrobić szybki przelew ze swojego konta bankowego w którym pokażą się takie pola do wypełnienia jak:

DANE ORGANU PODATKOWEGO

DANE PŁATNIKA

DANE ZOBOWIĄZANIA

IDENTYFIKACJA ZOBOWIĄZANIA ( czyli tytuł PIT-37 – dopłata do podatku za rok ….)

lub inne w zależności od banku. Najlepiej w panelu bankowości internetowej wybrać zakładkę Podatki i uzupełnić ją według instrukcji przygotowanych przez bank w którym mamy konto. Podatek dochodowy możemy zapłacić również na Poczcie wypełniając druk w sposób jak poniżej:

wpłata podatku do urzędu skarbowego druk

Czy każdą kwotę niedopłaty podatku trzeba uregulować?

Czasami ludzie się zastanawiają czy tak małe kwoty należności podatkowych wynikających z rocznego rozliczenia PIT jak: 50 gr, 1 zł, 3 zł, 5 zł należy uregulować z Urzędem Skarbowym. Niezależnie od tego czy kwota wydaje nam się śmieszna należy ją uregulować wobec fiskusa, w przypadku tak małych kwot fiskus nie zawsze ściga ale lepiej spać spokojnie i regulować swoje zobowiązania podatkowe.

Written by 

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.Kontakt ze mną: https://www.facebook.com/ZacharczukPawel