Fiskus grilluje nowożeńców. Co zrobić?

Fiskus grilluje nowożeńców. Co zrobić? O co chodzi z akcją „Fiskus grilluje nowożeńców”? Urząd Skarbowy wzywa nowożeńców w sprawie kosztów wesela, które zostało zorganizowane w Ostrowcu Świętokrzyskim w roku 2016? Zobacz wyjaśnienie do artykułu „Fiskus grilluje nowożeńców” z dnia 5 lutego 2018 r. zamieszczonego na różnych serwisach internetowych.

Fiskus grilluje nowożeńców. Co zrobić?

„Fiskus grilluje nowożeńców”

Na stronie Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim możemy zobaczyć wyjaśnienie dotyczące afery medialnej „Fiskus grilluje nowożeńców” z dnia 5 lutego 2018 r. w którym Izba Administracji Skarbowej w Kielcach informuje, że jednym z priorytetowych zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest likwidacja szarej strefy.

Wyjaśnienie Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął kontrolę u jednego z podmiotów świadczących usługi w zakresie organizacji przyjęć okolicznościowych, m.in. wesel, komunii. Materiał dowodowy podczas toczącej się kontroli zbierany był z różnych źródeł. W związku z pozyskanymi informacjami urząd skarbowy wytypował grupę osób, które mogły korzystać z usług kontrolowanego podmiotu i zwrócił się  do nich z prośbą o udzielenie pisemnych wyjaśnień w zakresie zakupu usług związanych z organizacją przyjęcia.

Tytuł artykułu „Fiskus grilluje nowożeńców” może wskazywać na negatywne działanie urzędu i sugerować, że kontrolą podatkową objęci byli usługobiorcy np. nowożeńcy, co jest oczywiście nieprawdą i pozostaje w sprzeczności z realiami sprawy. Podkreślić należy,  że to podmiot świadczący usługi był przedmiotem kontroli podatkowej, a nie osoby nabywające usługi.

Nieprawdą jest, jak podają przekazy medialne, że urząd skarbowy „wzywał i groził” konsekwencjami karnymi za nieprzekazanie przez nowożeńców informacji, bowiem udzielenie wszelkich wyjaśnień miało wyłącznie charakter dobrowolny, a brak ich udzielenia   nie wiązał się z żadnymi karami. Osoby mogły przekazać informacje drogą pocztową lub elektroniczną z wykorzystaniem platformy ePUAP, bez potrzeby osobistej wizyty w urzędzie skarbowym.

Bądź uczciwym podatnikiem!

Jesteśmy przeciwnikami szarej strefy bo to ona uniemożliwia funkcjonowanie w sposób prawidłowy naszego państwa, dlatego nie ma co się oburzać na to, że Fiskus sprawdza podatników bo wykonuje tylko swoje obowiązki.

Written by 

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od 2012 roku zawodowo związany z dziennikarstwem obejmującym tematykę US, ZUS. Współpracowałem z największymi serwisami w naszym kraju, gdzie doskonaliłem swój kunszt zawodowy. Misją moich serwisów jest dostarczanie zrozumiałej wiedzy z zakresu podatków, działalności ZUS. Prywatnie miłośnik długich wędrówek górskich.Kontakt ze mną: https://www.facebook.com/ZacharczukPawel