Fiskus grilluje nowożeńców. Co zrobić?

Fiskus grilluje nowożeńców. Co zrobić? O co chodzi z akcją „Fiskus grilluje nowożeńców”? Urząd Skarbowy wzywa nowożeńców w sprawie kosztów wesela, które zostało zorganizowane w Ostrowcu Świętokrzyskim w roku 2016? Zobacz wyjaśnienie do artykułu „Fiskus grilluje nowożeńców” z dnia 5 lutego 2018 r. zamieszczonego na różnych serwisach internetowych.

Fiskus grilluje nowożeńców. Co zrobić?

„Fiskus grilluje nowożeńców”

Na stronie Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim możemy zobaczyć wyjaśnienie dotyczące afery medialnej „Fiskus grilluje nowożeńców” z dnia 5 lutego 2018 r. w którym Izba Administracji Skarbowej w Kielcach informuje, że jednym z priorytetowych zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest likwidacja szarej strefy.

Wyjaśnienie Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął kontrolę u jednego z podmiotów świadczących usługi w zakresie organizacji przyjęć okolicznościowych, m.in. wesel, komunii. Materiał dowodowy podczas toczącej się kontroli zbierany był z różnych źródeł. W związku z pozyskanymi informacjami urząd skarbowy wytypował grupę osób, które mogły korzystać z usług kontrolowanego podmiotu i zwrócił się  do nich z prośbą o udzielenie pisemnych wyjaśnień w zakresie zakupu usług związanych z organizacją przyjęcia.

Tytuł artykułu „Fiskus grilluje nowożeńców” może wskazywać na negatywne działanie urzędu i sugerować, że kontrolą podatkową objęci byli usługobiorcy np. nowożeńcy, co jest oczywiście nieprawdą i pozostaje w sprzeczności z realiami sprawy. Podkreślić należy,  że to podmiot świadczący usługi był przedmiotem kontroli podatkowej, a nie osoby nabywające usługi.

Nieprawdą jest, jak podają przekazy medialne, że urząd skarbowy „wzywał i groził” konsekwencjami karnymi za nieprzekazanie przez nowożeńców informacji, bowiem udzielenie wszelkich wyjaśnień miało wyłącznie charakter dobrowolny, a brak ich udzielenia   nie wiązał się z żadnymi karami. Osoby mogły przekazać informacje drogą pocztową lub elektroniczną z wykorzystaniem platformy ePUAP, bez potrzeby osobistej wizyty w urzędzie skarbowym.

Bądź uczciwym podatnikiem!

Jesteśmy przeciwnikami szarej strefy bo to ona uniemożliwia funkcjonowanie w sposób prawidłowy naszego państwa, dlatego nie ma co się oburzać na to, że Fiskus sprawdza podatników bo wykonuje tylko swoje obowiązki.